Luksusowa podróż

Book-Of-Luxury-Masuria-Arte-Volvo-XC90-1
Testowanie nowego Volvo XC90 okazało się czystą przyjemnością. Aż trudno uwierzyć, że tak potężna maszyna może prowadzić się równie lekko.

Mieliśmy przyjemność testować nowe Volvo XC90 podczas jazdy z Warszawy na Mazury w drodze do dworu Masuria Arte. Niezwykle zachwycające miejsce – kameralna, butikowa enklawa dopracowana do najmniejszego szczegółu (nawet kosze z ręcznikami nad jeziorem!) i przecudowna restauracja slow food z własnym ogrodem. Sama droga do celu zachwyciła nas również, właśnie dzięki temu komfortowemu, dużemu SUV-owi, który okazał się idealnym sprzymierzeńcem podczas długiej podróży.

Book-Of-Luxury-Masuria-Arte-Volvo-XC90-4

Nowe Volvo dysponuje czterema trybami jazdy ze zmianą skoku zawieszenia: comfort, eco, dynamic i off-road. Ten ostatni świetnie się sprawdza na trudniejszych odcinkach drogi, auto lekko się podnosi, by lepiej pokonać przeszkody. W trybie komfort samochód prowadzi się niezwykle lekko i przyjemnie, bez najmniejszych niedogodności – i to pomimo faktu, że mamy do czynienia z niemal dwutonową maszyną. Podczas jazdy w ogóle się tego nie odczuwa. Pneumatyczne zawieszenie dodatkowo stabilizuje nadwozie w momencie zmiany kierunku jazdy. Auto wyposażone w dwulitrowy silnik D5 rozpędza się do setki w ciągu 7,8 sekundy i pomimo niewątpliwego dynamizmu jest też niezwykle ciche. Jednostka przekazuje moc na cztery koła (Haldex 5. generacji) za pośrednictwem 8-stopniowej, automatycznej przekładni. Ponadto elektryczne wspomaganie układu kierowniczego realnie zmniejsza zużycie paliwa (śr. w teście 9 l/100 km). Auto jest wyposażone w szeroką gamę systemów bezpieczeństwa, w tym w system unikania lub łagodzenia skutków zderzeń z innymi samochodami na skrzyżowaniach – pierwsza taka innowacja w skali światowej. Specjalna funkcja aktywnego tempomatu pozwala też na automatyczną jazdę w korku.

Volvo XC90 jest o 14 cm dłuższe i 2 cm szersze od poprzednika, mierzy, bagatela, prawie 5 metrów, jednak solidne rozmiary w żaden sposób nie przekładają się na estetykę auta, które prezentuje się lekko, dynamicznie i drapieżnie. Wnętrze natomiast jest maksymalnie komfortowe – nie brakuje przestrzeni ani z tyłu, ani z przodu, w razie potrzeby w bagażniku są dwa dodatkowe miejsca. Wrażenie luksusu potęgują też materiały: naturalna skóra, drewno i aluminium. Wszystko w duchu schludności, nowoczesności i prostoty.

Reasumując, mamy do czynienia ze znakomicie wykonanym, luksusowym, komfortowym i przestronnym SUV-em z bardzo dobrymi osiągami i sprawnym napędem na cztery koła, gwarantującym przyjemność podczas jazdy i to nie tylko dla kierowcy, ale i dla pasażerów. Nic, tylko ruszać w trasę.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail to someone