Siedem uznanych pól golfowych świata

Źródło masters.com Źródło masters.com
Każdy zapalony golfista ma w głowie swoją listę marzeń, jeżeli chodzi o pola golfowe. Kryteria są tak subiektywne, że trudno mówić o obowiązującym rankingu najlepszych.

Można jednak pokusić się o kilka propozycji, do których zapewne każdy amator tego szlachetnego sportu mógłby dorzucić własną.

 

Źródło masters.com

Źródło masters.com

Augusta National Golf Club – Augusta, Georgia

To tutaj od 1934 roku odbywa się turniej Masters Tournament, dzięki czemu Augusta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pól golfowych na świecie. Zostało założone przez legendarnego golfistę Bobby’ego Jonesa do spółki z nowojorskim inwestorem, Cliffordem Robertsem. Jones zaprojektował pole osobiście, we współpracy z brytyjskim architektem Alisterem MacKenzie. Klub otwarto w 1933 roku i od zarania był on niezwykle ekskluzywny, żeby nie rzec – szowinistyczny. Aż do 1990 roku nie przyjmował ani kobiet, ani czarnoskórych. Obecnie lista członków liczy 300 osób i wstęp jest wyłącznie na specjalne zaproszenie. Do grona członków zaliczają się m.in. Bill Gates i Condoleezza Rice.

 

Źródło St Andrews

Źródło St Andrews

St Andrews (Old Course) – St Andrews, Szkocja

Jedno z najstarszych istniejących pól golfowych na świecie – jego historia sięga XV wieku – z uwagi na ukształtowanie terenu ściągające spragnionych wyzwań golfistów wszelkiej maści. Zastosowano w nim kilka rozwiązań, niespotykanych nigdzie indziej, na przykład double-green (green współdzielony przez dwa osobne dołki). 28-krotnie był tutaj rozgrywany turniej Open Championship, pierwsze zawody rozegrano w 1873 roku. Na Old Course triumfy święcili między innymi Stary Tom Morris, Seve Ballesteros i Jack Nicklaus.

 

Źródło Muirfield Village Golf Club

Źródło Muirfield Village Golf Club

Muirfield Village Golf Club – Gullane, Szkocja

Historia Muirfield Village Golf Club sięga 1744 roku. Teren jest piaskowy, wznosi się nad linią nabrzeża, a samo pole charakteryzuje się nietypowym układem dołków – dziewięć biegnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a dziewięć przeciwnie do niego. Niestety, przyjmuje wyłącznie mężczyzn.

 

Źródło Monterey Peninsula Golf

Źródło Monterey Peninsula Golf

Cypress Point Club – Pebble Beach, Kalifornia

Prywatny klub z pojedynczym polem liczącym sobie 18 dołków, został zaprojektowany w 1928 roku przez Alistera MacKenzie. Jest znany z trzech dołków, które rozciągają się nad Oceanem Spokojnym – 16. jest najdłuższy z nich i tuż nad wodą. Projektując pole, MacKenzie wykorzystał zalety naturalnego terenu: wydmy, lasy i skały. Klub jest otwarty tylko dla członków i ich gości.

 

Źródło Royal County Down Golf Club

Źródło Royal County Down Golf Club

Royal County Down Golf Club – Newcastle, Irlandia Północna

Royal County Down Golf Club liczy sobie ponad 100 lat i należy do najstarszych w Irlandii. Dysponuje dwoma 18-dołkowymi polami. Pierwsze z nich zostało zaprojektowane przez pioniera profesjonalnego golfa, Starego Toma Morrisa, który podjął się tego zadania za cztery gwinee, i otwarte w 1889 roku. W 1908 Edward VII objął Royal County Down patronatem królewskim.

 

Źródło Royal Melbourne Golf Club

Źródło Royal Melbourne Golf Club

Royal Melbourne Golf Club – Melbourne, Australia

Prywatny klub, w sumie 36 dołków – kiedy rozgrywa się jakiś turniej albo ściągają goście, klub organizuje pole łączone: dwanaście dołków z zachodniej, a sześć ze wschodniej części. Tak przebiegające połączenie to projekt z 1959 roku, kiedy w Royal Melbourne Golf Club rozgrywano Puchar Kanady. Sam klub został założony w 1891 roku, co czyni go najstarszym istniejącym w Australii.

 

Źródło Pine Valley Golf Club

Źródło Pine Valley Golf Club

Pine Valley Golf Club – Clementon, New Jersey

Miejsce otoczone tajemnicą, chyba że ma się znajomości albo święci sportowe sukcesy. Trudno je znaleźć, jeszcze trudniej zagrać. Ci, którym się udało, nie szczędzą słów zachwytu. Wedle „Golf Digest Magazine” to najlepsze pole w Ameryce. Klub został założony w 1913 roku na powierzchni 184 akrów porośniętych sosnami. Potem dokupiono jeszcze kolejne 416 akrów, aby uczynić klub jeszcze bardziej ekskluzywnym i ukrytym. Więc jak się tam dostać? Cóż, musisz być naprawdę, naprawdę dobry. Pieniądze nie mają znaczenia, bo łapówka donikąd cię nie zaprowadzi. Jeśli się nadajesz, to oni cię znajdą. Oczywiście, jeżeli jesteś mężczyzną. Kobiety mogą zagrać wyłącznie gościnnie i wyłącznie w niedziele.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail to someone