Podczas Geneva Motor Show w marcu 2016 Rolls-Royce zaprezentował Black Badge, rodzinę tworzonych na zamówienie samochodów, które odpowiadają gustom młodej generacji klientów superluksusu. Te niepokorne, niezwykle dynamiczne produkty odpowiadają tym, którzy nie chcą być definiowani przez tradycyjne podejście do dóbr luksusowych. Przyciągnęły też wielu nowych klientów, którzy dostrzegli w marce Rolls-Royce odpowiedź na ich potrzeby estetyczne i bezkompromisowe podejście do życia.
To niezwykle popularne alter ego zostało opisane matematycznym symbolem nieskończoności, który dyskretnie umieszczono wewnątrz pojazdu. To samo oznaczenie nosiła Blue Bird K3 – super-łódź z silnikiem Rolls-Royce’a, którą sir Malcolm Campbell pobił rekord prędkości na wodzie (logotyp „K3/znak nieskończoności” oznaczał klasę ubezpieczeniową zarezerwowaną dla łodzi o nielimitowanej mocy). Rolls-Royce wybrał ten znak dla serii Black Badge, aby odzwierciedlić w ten sposób nieustające poszukiwanie mocy.
Cullinan w czerni.
Stworzony, aby usatysfakcjonować młodszych, szukających przygód klientów, Cullinan w swojej dotychczas znanej wersji (opisanej też jako „silver badge”, od koloru loga – czarnego napisu na srebrnej tarczy) od swojej premiery w 2018 roku stal się światowym symbolem superluksusowego SUVa. Łącząc niezwykłą wygodę podróży z wysoką dzielnością terenową, Cullinan spełnił obietnicę doświadczenia ukrytego pod hasłem tego modelu brzmiącą „Effortless, Everywhere” (czyli „bez wysiłku, wszędzie”).
Cullinan Black Badge zewnątrz: Król Nocy.
Choć klienci mogą skorzystać z palety 44 tysięcy gotowych kolorów albo wręcz wybrać swój własny dzięki programowi Bespoke, wydaje się, że wielu wybierze klasyczną dla serii Black Badge czerń. Niespotykaną wcześniej w historii głębię koloru rzemieślnicy z fabryki Home of Rolls-Royce w Goodwood (West Sussex, Anglia) uzyskują przez naprzemienne nakładanie wielu warstw farby i lakieru oraz dziesięciokrotne ręczne polerowanie powierzchni. Głębia i intensywność koloru nadwozia Cullinana Black Badge stanowi niejako gotowe płótno, na które ręcznie położona zostanie Coachline (czyli linia ozdobna ciągnąca się przez całą długość pojazdu).
Maskę pojazdu wieńczy Spirit of Ecstasy, czyli legendarna dla marki figurka kobiety, tym razem w wersji Black Badge, czyli ze stali pokrytej czarnym, błyszczącym lakierem. Po raz pierwszy też malowanie to sięga podstawy Spirit of Ecstasy, tworząc najmroczniejszego Black Badge’a do tej pory.
Transformacji uległy też inne symbole serii. Znaczek „Double R” (czyli podwójna litera „R”, podstawowe logo marki) z przodu, na bokach i z tyłu ma odwrócone kolory (srebrne napisy na czarnym tle), podczas gdy chromowane powierzchnie – takie jak otoczenie grilla na masce, wykończenie ramek szyb, rączka i ramka wokół bagażnika, wykończenie wlotu powietrza i rury wydechowe – są przyciemnione. Pionowe szczeble grilla tylko wydają się czarne – tak naprawdę są chromowane i polerowane, a jedynie odbijają otaczające je ciemne powierzchnie, dając złudzenie ruchu, zdradzające dynamikę pojazdu.
Wnętrze Black Badge Cullinana: Wspaniały komfort. Zuchwały design.
Zazwyczaj wiele wysiłku jest wkładane w to, by nie zawracać głowy pasażerom technicznymi szczegółami funkcjonowania Rolls-Royce’a. W tym przypadku jednak specjaliści od kolorystyki oraz wykończenia wnętrza postanowili nadać temu aspektowi Black Badge większego znaczenia i stworzyli idealne połączenie wspaniałego komfortu, odważnej estetyki, zaawansowanych technologicznie materiałów oraz precyzyjnego i drobiazgowego wykonania.
Ten etos został idealnie wyrażony w postaci forniru Technical Carbon wykorzystanego w Cullinanie Black Badge. W nawiązaniu do filozofii Sir Henry’ego Royce’a stanowiącej podwalinę marki – „Jeżeli coś nie istnieje, zaprojektuj to” – efektem współpracy projektantów, inżynierów i rzemieślników Rolls-Royce’a jest nowy luksusowy materiał. Wykończenie z karbonu z widocznymi splotami zostało zainspirowane arcydziełami miejskiej architektury i wymyślone jest tak, by stworzyć jak najdokładniej powtarzające się geometryczne kształty dające potężne wrażenie trójwymiaru.
Każdy fragment Technical Carbon jest wykończony 6 warstwami lakieru pozostawionymi na 72 godziny do wyschnięcia, a potem ręcznie polerowanymi aż do uzyskania lustrzanego połysku. Ten proces zajmuje 21 dni i zostaje uznany za zakończony, po upewnieniu się przez specjalistę, że wszystkie z 23 obecnych w samochodzie fragmentów stanowią jednakową całość.
Rozświetlona podsufitka jest kolejną ikoną Rolls-Royce’a w tym modelu, obok figurki Spirit of Ecstasy, grilla w kształcie Panteonu oraz monogramu “Double R”. Jej obecność w kabinie Cullinana Black Badge wzmacnia atmosferę kabiny oświetlając dyskretnie luksusowe skórzane siedzenia. Skórzana, z ręcznie wplecionymi włóknami światłowodowymi 1344 światełek, realistycznie odwzorowuje rozgwieżdżone nocne niebo z 8 gwiazdami spadającymi w przypadkowych kierunkach nad głowami osób jadących na przodzie.
Inżynieria Cullinana Black Badge. Ciemna strona Architektury Luksusu.
Black Badge to coś znacznie więcej niż sama stylistyka. Podczas pracy nad samochodem tej klasy najważniejsze dla Rolls-Royce’a było to, by stworzyć dynamiczną osobowość idealnie grającą z rozpoznawalną identyfikacją wizualną samochodu. I faktycznie – wyjątkowo wysokie oczekiwania klientów marki zdefiniowały rygorystyczny protokół testów, które trwały trzy lata i sprawdzały, czy Cullinan Black Badge będzie odpowiedzią na takie potrzeby.
Klucz do ekspresyjnego charakteru samochodu tkwi w platformie Architecture of Luxury stworzonej przez Rolls-Royce’a całkowicie aluminiowej architekturze, która została po raz pierwszy zastosowana w Phantomie. Podwozie nie tylko zapewnia niezwykłą sztywność konstrukcji, ale również na elastyczność i skalowalność pozwalającą wyposażyć Cullinana w napęd i sterowanie na cztery koła. Te cechy zostały w pełni przeprojektowane i wykorzystane w wersji Black Badge przy jednoczesnym zachowaniu niezrównanej jakości prowadzenia, która zbudowała sukces Rolls-Royce’a.
Choć zmiana pojemności silnika wydała się inżynierom niepotrzebna, to postanowili oni zwiększyć jego osiągi przez dodanie 29 koni mechanicznych, co dało moc 600 KM. Poczucie jednego, nieskończonego biegu zostało wzmocnione przez dodanie 50 Nm, co daje w sumie 900 Nm momentu obrotowego.
Cullinan Black Badge jest już dostępny na zamówienie.