Hotel Rome Cavalieri: wypoczynek wśród dzieł sztuki

Fot. źródło Rome Cavalieri Fot. źródło Rome Cavalieri
O niektórych miejscach i niektórych doświadczeniach mówi się, że zostają w pamięci na zawsze. Dla wielu ludzi takim miejscem jest Rzym – a takim doświadczeniem jest przemierzanie jego niezwykłych uliczek.

W Rzymie każde miejsce oddycha sztuką i historią. Każdy kościół, każda galeria kryją w sobie skarby, dzieła największych artystów, których znamy z kart podręczników i albumów, ale dopiero po wizycie w stolicy Włoch stają się bardziej prawdziwi, ich sztuka nabiera w naszych oczach życia – staje się osobistym przeżyciem. Okazuje się jednak, że obcowanie z najwspanialszymi dziełami nie musi się odbywać jedynie podczas zwiedzania i przechadzania się po centrum historycznym. Wystarczy zdecydować się na zarezerwowanie miejsc w Hotelu Rome Cavalieri – byle tylko z odpowiednim wyprzedzeniem, bo zainteresowanie, mimo wysokich cen, jest ogromne – by zaznać takich wrażeń również w chwilach wypoczynku, praktycznie zatem 24 godziny na dobę.

Fot. źródło Rome Cavalieri

Fot. źródło Rome Cavalieri

Hotel Rome Cavalieri mieści się w samym sercu Wiecznego Miasta. Znajduje się na terenie 15-akrowego parku usytuowanego w bliskim sąsiedztwie Watykanu. Niezmiennie od 45 lat jest wiodącym hotelem we Włoszech i przyciąga przedstawicieli śmietanki towarzyskiej z całego świata. Goście mogą do woli korzystać z oferty 370 pokoi, w tym 25 apartamentów z prywatnym balkonem z widokiem na panoramę miasta, stołować się w sześciu otwartych do ich dyspozycji restauracjach, w gronie których znajduje się osławiona „La Pergola”, bądź zrelaksować się w najbardziej luksusowym w Rzymie Grand Spa. Ktoś mógłby powiedzieć – i co w tym takiego? Przecież hotele prześcigają się w zwiększaniu poziomu oferowanych usług, by przyciągnąć jak największą klientelę. Czemu ten właśnie miałby okazać się wyjątkowy?

Fot. źródło Rome Cavalieri

Fot. źródło Rome Cavalieri

Niezwykłość tego miejsca nie polega na bogactwie hotelowej oferty, elegancji wyposażenia czy prestiżowym położeniu. Rome Cavalieri to coś więcej niż hotel dla spragnionych wypoczynku turystów, olśnionych wspaniałością rzymskich zabytków. To również największa na świecie prywatna kolekcja dzieł sztuki. Po wnętrzach hotelu można chodzić bez końca bez najmniejszego znużenia, czując się równie wyjątkowo jak w muzeum.

Fot. źródło Rome Cavalieri

Fot. źródło Rome Cavalieri

Zgromadzone w Rome Cavalieri dzieła sztuki reprezentują każdy rodzaj artystycznej myśli: można tu znaleźć obrazy, rzeźby, ceramikę, tkane gobeliny i zabytkowe meble. Niektóre reprezentują sztukę współczesną, inne sięgają XVI wieku. Hotel może się pochwalić kołyską, wykonaną na zlecenie cesarza Napoleona dla jego nowonarodzonego syna; toaletką, przy której zasiadała Maria Antonina; komodą powstałą na zamówienie polskiego króla Augusta II Mocnego. Z zapartym tchem można podziwiać kolekcję drobiazgowo wykończonych zegarów francuskich, szklane cuda firmowane przez legendarnego mistrza Emila Galle’, współczesną sztukę Andy’ego Warhola. Z okien każdego pokoju – dodajmy, że wszystkie mają podwyższony standard – rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Rzymu, która sama w sobie również jest dziełem sztuki. Prawdziwą przygodę z nową definicją luksusu zapewnia jednak wypoczynek w apartamencie. Apartamentów jest kilka, każdy urządzony w innym stylu, z wykorzystaniem innej myśli przewodniej. Wszystkie są jednak na swój sposób częścią hotelowej ekspozycji dzieł sztuki. Na przykład ten noszący imię Petroniusza jest ozdobiony francuskimi antykami sięgającymi XVIII wieku. Napoleon patronuje apartamentowi urządzonemu w duchu Cesarstwa, natomiast Planetarium to propozycja dla gości o nieco bardziej postmodernistycznych gustach.

Fot. źródło Rome Cavalieri

Fot. źródło Rome Cavalieri

Wśród malarzy obrazów eksponowanych w hotelu Rome Cavalieri można znaleźć takich mistrzów jak William James, Carlo Cignani, Alessandro Magnasco i Giovanni Battista Tiepolo. Kolekcja stale się rozszerza, co wymaga niejednokrotnie nakładu wielu starań i kosztów, ale efekty przechodzą wszelkie wyobrażenie. Największą zaletą hotelu jest możność obcowania z prawdziwą, żywą sztuką jako elementem wyposażenia użytkowych wnętrz: tarasu, holu wejściowego, restauracji i apartamentów. Dodatkowo hotel otwiera gościom możliwość korzystania z wyjątkowej oferty, którą ciężko byłoby znaleźć gdziekolwiek indziej. Wystarczy wymienić trening gladiatorów, organizację naprawdę wyjątkowego ślubu marzeń, możność odwiedzenia miejsc, do których dostęp jest normalnie dla turystów ograniczony, jak np. prywatne ogrody watykańskie. Chętni mogą również zamówić sobie zwiedzanie artystycznych skarbów hotelu w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika albo wypić elegancką herbatkę w bezpośrednim sąsiedztwie trzech monumentalnych obrazów autorstwa Giovanniego Battisty Tiepolo, stanowiących szczególną dumę Rome Cavalieri. Rome Cavalieri jest pierwszym europejskim hotelem (i szóstym na świecie), który dołączył do ekskluzywnego grona Hilton Hotels Corporation, stając się częścią Waldorf-Astoria Collection.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail to someone