La Pergola, kulinarne serce Rzymu

Fot. Rome Cavalieri Fot. Rome Cavalieri
Jedna z najlepszych w Rzymie – ba, w całej Italii – restauracja La Pergola wymaga rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Niemniej naprawdę warto się o nią postarać.

La Pergola, jako jedyna restauracja w Rzymie, legitymuje się trzema gwiazdkami w przewodniku Michelina. Już sam ten fakt może posłużyć za rekomendację. W piwniczce na wina kryje się ponad 60 tysięcy butelek, nawet wodę można wybierać spośród 29 rodzajów. Najlepsi włoscy producenci dostarczają na stoły La Pergola oliwę z oliwek i ocet balsamiczny. Kuchnia zaś szczyci się wykorzystywaniem najlepszych produktów, jakie można dostać w basenie Morza Śródziemnego.

Jednak nie tylko wrażenia kulinarne mają tu znaczenie. La Pergola działa pod auspicjami legendarnego hotelu Rome Cavalieri, który jest nie tylko hotelem, ale również prywatną galerią sztuki. Zasiadając przy stoliku w La Pergola, nie tylko raczymy kubki smakowe, ale również podziwiamy obrazy na ścianach, tapiserię Aubusson, porcelanę z Sèvres, sięgający osiemnastego wieku kandelabr z brązu i niezwykłą kolekcję ręcznie dmuchanego szkła autorstwa samego Emile’a Galle’. W samym centrum jadalni znajduje się XVII-wieczny wazon z ceramiki Celadon, codziennie zdobiony świeżymi kwiatami przez hotelowych florystów. Za oknami zaś rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Wiecznego Miasta. Ten widok, zwłaszcza podziwiany podczas letniego wieczoru z oświetlonego świecami tarasu, jest nie do zapomnienia.

Nie się zatem co dziwić, że La Pergola cieszy się takim uznaniem: włoskie przewodniki gastronomiczne, jak L’Espresso, Gambero Rosso czy Bibenda, regularnie przyznają restauracji tytuł najlepszej w Rzymie i jednej z najlepszych we Włoszech. Również trzy gwiazdki Michelina mówią same za siebie, a niedawno prestiżowa nagroda „Five Star Diamond” przyznawana przez amerykańską Academy of Hospitality Sciences.

Robiąc rezerwację, trzeba się nastawić na długi czas oczekiwania. Warto również pamiętać o przerwach wakacyjnych: dwóch tygodniach w sierpniu i czterech w styczniu. Restauracja jest otwarta od wtorku do soboty między 19.30 a 23.30.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail to someone