Na samym początku drogi, w 1683 roku, Gaggenau było manufakturą produkującą młoty i gwoździe. Jej założycielem był Ludwig Wilhelm von Baden. O ile tradycja manufaktury pozostawała niezmienna, o tyle zmieniały się obszary działalności: maszyny rolnicze, rowery, piece, tablice reklamowe… przede wszystkim zaś powłoki emaliowe, które przełożyły się na sukces produkowanych przez przedsiębiorstwo pieców węglowych i gazowych. W XIX wieku manufakturę Gaggenau określano mianem „Zakładu Produkcji Innowacji” z uwagi na prekursorski profil.
Zmiana kierunku została zasygnalizowana w 1931 roku, kiedy firmę przejął dr Otto von Blanquet, ale doszła w pełni do skutku dopiero w 1956, kiedy za sterami stanął jego syn, Georg. Sam był zapalonym kucharzem i stąd właśnie zrodziła się w nim wizja zabudowanej, szytej na miarę kuchni bogatej w innowacyjny, zaawansowany technicznie sprzęt AGD. Aby go tworzyć, firma konsultuje się z zawodowymi kucharzami. Obecnie oferta obejmuje piekarniki elektryczne, piekarniki parowe, szuflady piekarnikowe, kuchenki mikrofalowe, automatyczne ekspresy do kawy, urządzenia kuchenne Vario, ceramiczne, gazowe i indukcyjne płyty grzewcze, systemy wentylacji, urządzenia chłodnicze, klimatyzowane szafy do przechowywania wina, zmywarki do naczyń i pralki. Wszystko w duchu tradycji niemieckiego designu. Sprzęty Gaggenau mają opinię niezwykle trwałych i funkcjonalnych – również dzięki wykorzystywanym materiałom, na czele ze stalą szlachetną i aluminium. Jasno zdefiniowana koncepcja ewoluowała w ściśle określonym kierunku: maksymalnego usprawnienia domowej kuchni, pojmowanej jako całość skoordynowanych elementów. Tak rodziły się kolejne innowacje: zabudowany piekarnik, ceramiczna płyta grzewcza, piekarnik parowy, a potem oparta na systemie modułowym seria urządzeń chłodniczych Vario 400. W obrębie tejże serii powstała na przykład pierwsza na świecie koncepcja ściany chłodniczej, a także pełnopowierzchniowa indukcyjna płyta grzejna CX 480. Część produktów jest tak niszowa, do tego stopnia zorientowana na pasjonatów gotowania, że nie ma nawet odpowiedników u innych producentów.

Fot. archiwum Gaggenau
Konsultanci Gaggenau, kucharze i znawcy win, pozwalają firmie orientować się na potrzeby profesjonalnej kuchni i tym samym tworzyć coraz wyższe standardy dla celebrujących kulturę gotowania użytkowników kuchni domowych. Nowe projekty stawiają na ekologię i energooszczędność, wcielając w życie zasadę odpowiedzialności wobec planety. Czuwa nad tym zespół kilkudziesięciu badaczy i projektantów we współpracy z zespołem designerskim.
Od roku 1995 Gaggenau jest spółką zależną koncernu BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH z siedzibą w Monachium. Zakłady produkcyjne mieszczą się w Niemczech, w alzackim Lipsheim (Francja), w Hiszpanii oraz w Turcji. Marka dysponuje flagowymi salonami w ponad 50 krajach świata. Wartość obrotów w roku 2012 wyniosła ponad 180 mln euro.